Jak změřit nožičku

Měření provádějte nejlépe po probuzení a nakrmení dítěte (u menších dětí), když je v dobré náladě a bude rádo spolupracovat. Přeměřuje se lépe ve dvou, tatínek zabaví dítě a maminka obkresluje nohu. Či naopak. Pokud dokážete dítě zabavit sám/a, měření hravě zvládnete v jedné osobě. Starší děti se rády zapojí a nožičku si obkreslí samy. Pro měření je dobré dítěti nabídnout věc, kterou nezná a zabaví ho.

Měření neprovádějte ve spěchu, naměřené hodnoty nemusejí být přesné, tudíž ani ušité ťapky nemusí dobře padnout.

Nohu přeměřujte ve stavu, ve kterém Vaše díte běžně bývá, to znamená, pokud nosí ponožky, měřte v ponožkám, pokud bosky, přeměřujte na boso, atd.

Měření miminek

U miminek, která ještě nelezou a pouze leží je vhodná doba měření během jejich spinkání, kdy mají nožky v klidu. Nožičku přeměřujeme nejlépe krejčovským metrem od palce po patičku. Pravítkem lze měřit také. K naměřené délce přičtěte 1,5 cm nadměrku.


Kojenci, batolata, děti

U dětí, které již lezou a staví se je vhodné měření jako u již chodících dětí. Důležité je měření ve stoje, kdy se váha těla rozprostře do celého chodidla.

Dítě postavte na papír a obkreslete jeho chodidla (v ponožce). Pravítkem označíte délku a šířku chodidla pod prsty (nejširší místo). K délce přičtěte nadměrek 1,5 cm a získáte výslednou hodnotu. Pro měření je také dobře přidat hodnotu obvodu nártu, který lze změřit krejčovským metrem bez plosky zprava doleva. Pokud nemáte krejčovský metr, můžete měření provést provázkem a to přiložit k pravítku, údaje nejsou tolik přesné jako s krejčovským metrem.

Pokud víte, že má Vaše dítě atypickou nohu - vysoký nárt či dominantní palec, zašlete nám nákres nohy do zprávy objednávky a ťapky ušijeme na míru.

Fotonávod měření nožiček


Potřebujete

Čas: 5-10 minut

Počet osob: 2 dospělé osoby + Vaše dítě

Potřeby: . tužka

                . bílý papír formátu A4

                . krejčovský metr/pravítko


Postup

1. Obkreslení nohy (nejlépe obou, protože každá nožička může být jinak dlouhá)

2. Přeměření nártu (bez plosky pouze z jedné strany na druhou na nejvyšším místě nártu)

3. Výsledné měření (k délce připočtěte nadměrek 1,5 cm a získáte finální objednávanou velikost, příklad - naměřili jsme 13,5 cm s připočteným nadměrkem 1,5 cm získáme velikost 15 cm, v objednávce zvolíme Velikost 15 cm)Máte změřeno? Teď Vás už nic nezastaví ve výběru těch nejlépe padnoucích ťapek pro Vaše dítě. 

Pro Ťapky doporučujeme nadměrek 1,5 cm k naměřené hodnotě délky chodidla. K šířce chodidla a obvodu nártu přičtěte 2 mm.